Ako si vybrať tú pravú motorku pre teba?

Ak už sa rozhodneš pre ktorúkoľvek z nižšie spomenutých kategórii, je dobré vedieť, že v každej nájdeš stroje silnejšie aj slabšie. Výrobcovia dnes už produkujú veľmi širokú škálu motocyklov a keďže všetci chceme radšej jazdiť, nižšie nájdeš rozpísané iba základné kategórie, ktoré by mali pomôcť nasmerovať tvoj výber a zjednodušiť ho čo možno najviac.

 

Dôležité otázky, ktoré ti pomôžu sa rozhodnúť:

Chceš jazdiť sám alebo vo dvojici?
Chceš cestovať alebo jazdiť „okolo komína“?
Cesta alebo terén?
Univerzálnosť alebo účelovosť?

 

Vždy všade prvý a hlavne rýchlo – Superšport 💨

Určite si už niekedy v telke videl Márqueza alebo Rossiho, ako ťahajú koleno v zákrute o asfalt, a premýšľal si nad tým, aký to musí byť pocit. Tak toto ti sprostredkuje ibasuperšport. Je pravda, že najpohodlnejšie zvezenie to zrovna nie jeale najrýchlejšie určite
Ak budeš chcieť niekoho len odviezť, od radosti skákať určite nebude, lebo nepohodlné zadné sedadlo ponúkne komfort maximálne na 5 minút jazdy. Tieto motorky potrebujú veľmi kvalitný asfalt a ich potenciál využiješ najmä na pretekárskom okruhu. Na rozbitých cestách to je skôr boj ako radosť z jazdy, ale menšie výlety sa dajú prežiť.
 • +Sila, sila, sila
 • – Opäť sila, ktorá je v bežnej premávke nevyužiteľná (na okruhu už je to opäť +) 😈

Kompromis medzi športom a pohodlým – Naháč 🏍

Nie, nehovoríme o nejakom exhibicionistovi, ktorý sa rád odhaľuje. Naháč je motorka, ktorá disponuje veľmi slušnou porciou výkonu a poskytuje vzpriamený posed. V tejto kategórii sa nachádzajú motocykle bez kapoty alebo vybavené polokapotou, ktorá zvyšuje pohodlie jazdca.  
Na svoje si tu príde aj spolujazdec, pretože sa tu myslí aj na jeho pohodlie, čomu je prispôsobené sedadlo. Naháč je vo väčšine prípadov skvelá voľba, pretože pokrýva široké možnosti využitia. Či chceš dochádzať do práce alebo jazdiť po zakrútených okreskách, táto kategória je práve pre teba.
 • + Univerzálnosť
 • – Malá alebo žiadna ochrana pred vetrom 
Veľmi obľúbená kategória posledných rokov. Cestovné enduro ponúka veľké možnosti využitia. Je obzvlášť pohodlné a poskytuje veľmi dobrú ochranu pred vetrom. Svojou univerzálnosťou dovoľuje cestovanie do vzdialených kútov sveta, aj na miesta, kde už civilizácia a asfaltové cesty končia.
Je si ho možné dovybaviť rôznymi doplnkami, podľa druhu ciest, ktoré plánuješ. Ak teda premýšľaš nad cestami do krajín, ktoré nemajú kvalitné cesty a diaľnice na každom kroku, máš rád volanie diaľky a terén, preferuješ stan a spací vak, si tu správne.
 • + Využiteľnosť, pohodlie
 • – Váha, ktorá sa prejaví najmä v teréne

Vyložené nohy a pocit ako doma na sedačke – Chopper / Cruiser 🤠

Od prvej chvíle, ako si videl film Easy Rider a Divé svine, si vedel, že toto je druh motorky, na ktorom sa chceš voziť. Na hlave iba škrupina, rifle, kožená bunda a drsný výraz v tvári. Keď naštartuješ, všetky mamičky s kočiarikom na teba nadávajú, lebo im budíš deti.
Štýlová motorka s ležérnym posedom, či pohodlným, to už necháme na teba. K tejto motorke patrí drsné tetovanie a veľká brada. Chopper je viac ako motorka, je to v prvom rade životný štýl.
 • + Štýl
 • – Váha, začiatočník sa môže potrápiť

Rýchlo a pohodlne – Športovo turistická 🛣💨

VFR1200X pri jazde po ceste

Ak sa ti páči predstava naháňať sa s kamarátmi na zakrútených cestách, ale rád by si si doprial pohodlie a pozitíva motorky s kapotami, a jazda vo dvojici sa ti tiež javí ako dobrý nápad, si na správnom mieste. 
Nájdeš tu motorky, ktoré sa nechcú vzdať svojich športových vlastností, ale na druhej strane ti doprajú viac pohodlia ako napríklad superšport či naháč. Takmer z každej kategórie prinášajú to najlepšie. Sú silné, pohodlné a zábavné. 
 • + Môžeš s nimi športovať ale aj cestovať
 • – Snaží sa byť dobrá vo všetkých smeroch, čo spôsobuje, že ani v jednom nie je úplne dokonalá

  Zbaliť sa a precestovať celú Európu – Cestovno turistická 🛣

Ak vieš, že vozenie sa okolo domu, prípadne na kávičku a zrmzlinku niekde v tvojom meste nie je to, čo hľadáš, a prednosť dáš radšej káve v rakúskych alpáchobed si dáš v talianskych alpách a večer sa chceš kúpať v chorvátskych „vlnách“, nič iné ako poriadneho turistu ani nehľadaj. 
Veľké motorky, vybavené integrovanými kuframi. Pohodlie pre oboch cestujúcich je tu na vyššej v úrovni ako v aute. Nechýba ani rádio, vyhrievanie oboch sedadiel a taktiež rukovätínavigácia a mnoho ďalšieho, čo má za úlohu spríjemniť cestovanie.
 • + Pohodlie na veľmi dlhých cestách a perfektná ochrana pred vetrom
 • – Váha, z tohto dôvodu majú niektoré aj spiatočku / len tak do mesta na zrmzlinku to nie je

Na cestu do práce a po nej rovno na kúpalisko – Skúter 🛵

Nerád stojíš v ranných kolónach, no veľká motorka pre teba nie je to pravé. Nechceš sa obliekať do koženej kombinézy a neplánuješ žiadne svetoborné výlety. Na cestu do práce, alebo na kúpalisko či zmrzlinu. Na to ti úplne postačuje skúter

Pod jeho sedadlo sa pohodlne zmestí veľké množstvo vecí. Stačí si zbaliť osušku, žabky a hurá na prvé jazero či kúpalisko. Ideálne mestské približovadlo.

 • + Využiteľnosť v meste a pri dochádzaní
 • – Malý rozmer kolies – horšia ovládateľnosť s narastajúcou rýchlosťou